Chorzowski Dzień Matki upłynął pod znakiem wyśmienitej kuchni. Odpoczywający w Parku Śląskim mieszkańcy śląskiego tłumnie wzięli udział w VII Festiwalu „Śląskie Smaki"®. Konkursowe zmagania o Złoty Durszlak, występy na scenie, efektowne pokazy kuchni wszystkich regionów śląskiego, degustacje regionalnych przysmaków i piękna pogoda - właśnie tak wygląda przepis Śląskiej Organizacji Turystycznej na udaną imprezę.
Najwięcej emocji jak co roku związanych było z rywalizacją kulinarną - w konkursie udział wzięły 23 drużyny podzielone na 3 kategorie - amatorów, uczniów szkół gastronomicznych i profesjonalnych kucharzy. - Mimo iż impreza odbywała się w centrum województwa, w konkursie kulinarnym wystartowali przedstawiciele wszystkich subregionów.
Przygotowano potrawy kuchni śląskiej z wariacjami na temat rolady na czele. Jury próbowało również częstochowskiej kurziny czy góralskiej kwaśnicy. Konkurs po raz kolejny pokazał niezwykłą różnorodność lokalnych smaków - mówi Agnieszka Sikorska ze Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Festiwalowe jury miało pełne ręce roboty - wybór najlepszych potraw był trudny, ale ocena specjalistów była jednogłośna. Ekspertami Śląskich Smaków w kategorii AMATORZY ogłoszeni zostali członkowie Teamu Rodzinnego z Czarkowa, których rolada z jelenia na długo pozostanie w pamięci oceniających. Tuż za nimi uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich Wisła Wielka. W tym roku Panie nawiązały do zbliżającego się Euro i przygotowały m. in. pszczyńską kopę w kształcie... piłkarskiej piłki. Trzecie miejsce i Brązowy Durszlak przypadły Ninie z Familijom z Tarnowskich Gór - drużyna zachwyciła jury przepyszną zupą z bani, czyli dyni.
W kategorii UCZNIOWIE SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH Złoty Durszlak przypadł w udziale przedstawicielom Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka w Katowicach. Młodzi kucharscy adepci przygotowali śledziowe trio, zupę z dyni i golonko confit podane na panczkraucie z sosem piwnym. Drugie miejsce - m. in. za przepyszne jaskółcze gniazda, zajął Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu, a trzecie ubiegłoroczni laureaci - Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Żarkach, której reprezentanci zaserwowali m. in. leguminę z kaszy manny.
W ostatniej kategorii - PROFESJONALISTÓW - zwyciężyli festiwalowi debiutanci - Restauracja EM z Koziegłów. Kucharze zachwycili jurorskie podniebienia ciastem marchewkowym, tradycyjną kurziną, czyli zupą z pokrzyw i roladą z udka króliczego z sosem, cimorajdą i buraczkami. Drugie miejsce zajęli festiwalowi „weterani" - Restauracja „Stara Piekarnia" z Pszczyny, której przedstawiciele przygotowali wyśmienity strudel z szarą renetą w sosie waniliowym i makowym. Na trzecim miejscu uplasowali się kolejni debiutanci - kucharze Hotelu Podkowa****Wellness&Spa w Siewierzu.
Informacje o Festiwalu i tworzonym Szlaku Kulinarnym „Śląskie Smaki" na bieżąco są publikowane na www.slaskiesmaki.pl.
* * *
Projekt współfinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
VII Festiwal „Śląskie Smaki"® zorganizowali: Śląska Organizacja Turystyczna i Miasto Chorzów. Partnerami imprezy byli Park Śląski w Chorzowie oraz firma Sanvee.
Patronami honorowymi imprezy byli Minister Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Śląskiego i Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Chorzów – najstarsze demograficznie miasto wojewódzwtwa śląskiego; miasto na prawach powiatu położone na Wyżynie Śląskiej na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W przeszłości jego gospodarka związana była ściśle z przemysłem węglowym i hutniczym, obecnie - w związku z zamknięciem wielu kopalni i ograniczeniem zakresu działania hut stali, te filary przemysłu nie odgrywają już wiodącej roli w gospodarce miasta. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola