Wnikliwa analiza przepisów oraz zgromadzonego materiału dowodowego, wskazującego na zaniedbania organizatora spółki akcyjnej Ruch Chorzów nie pozwalają na zgodne z prawem zorganizowanie imprezy masowej w dniu 28 kwietnia br. z udziałem widzów zgromadzonych na dwóch trybunach - jak przewidywały sankcje nałożone przez Komisję Ligi Ekstraklasy S.A.
Prezydent Miasta Chorzów zmuszony jest w tej sytuacji podjąć trudną dla niego osobiście decyzję zabraniającą organizacji imprezy masowej w tym dniu. O takie działanie w przesłanych do Urzędu Miejskiego pismach wystąpili Komendant Miejski Policji oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji.
Policja argumentując swój wniosek o zakazie organizacji imprezy masowej negatywnie oceniła stan bezpieczeństwa na stadionie, wytykając organizatorowi liczne błędy popełnione podczas organizacji spotkania Ruch Chorzów - Górnik Zabrze. Komendant Miejski Policji stwierdził m.in., że:
- organizator nie dopełnił obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w imprezie; służby porządkowe działały źle, co m.in. pozwoliło pseudokibicom na wniesienie na stadion materiałów pirotechnicznych, następnie ich odpalenie i rzucanie w stronę kibiców drużyny gości oraz na murawę boiska;
- pracownicy ochrony nie byli w stanie zatrzymać przemieszczających się po całym obiekcie grup pseudokibiców atakujących kibiców Górnika Zabrze; elementy betonowej nawierzchni z wyłączonego ze względu na stan techniczny sektora posłużyły pseudokibicom do ataku na ochronę, policję i kibiców drużyny przeciwnej;
- za zgodą organizatora na stadion wniesiono gigantyczne flagi tzw. „sektorówki", które dając schronienie, pozwoliły na ubranie się pseudokibiców w stroje gwarantujące anonimowość i swobodne użycie pirotechniki; według Komendanta Miejskiego Policji taka postawa klubu sprzyja popełnianiu przestępstw, dając sprawcom poczucie anonimowości.
Podjęte przez Prezydenta kroki pozwolą na uniknięcie ryzyka związanego z całkowitym wyłączeniem obiektu, co skutkowałoby walkowerem dla Ruchu Chorzów.
Decyzja Prezydenta oznacza, że najbliższe spotkanie piłkarskie nie będzie imprezą masową, a liczba widzów nie będzie mogła przekroczyć 199.
Prezydent Miasta zdaje sobie sprawę, że ta decyzja może wywołać niezadowolenie części kibiców Ruchu, dla których udział we wszystkich piłkarskich zmaganiach i doping swojej drużynie jest bardzo ważny. Obowiązujące obecnie przepisy nakładają jednak obowiązek podejmowania ściśle określonych działań w sytuacji zagrożenia, dla zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców. Prezydentowi zależy by kibice jeszcze w tej rundzie wiosennej mogli dopingować swoją drużynę na obiekcie przy Cichej. Dlatego wezwał dziś organizatora, spółkę akcyjną Ruch Chorzów do usunięcia wskazanych przez Policję nieprawidłowości i przedstawienia sposobów, które zapewnią bezpieczeństwo podczas następnej imprezy masowej, która zgodnie z kalendarzem rozgrywek ma odbyć się 6 maja.
Chorzów – najstarsze demograficznie miasto wojewódzwtwa śląskiego; miasto na prawach powiatu położone na Wyżynie Śląskiej na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W przeszłości jego gospodarka związana była ściśle z przemysłem węglowym i hutniczym, obecnie - w związku z zamknięciem wielu kopalni i ograniczeniem zakresu działania hut stali, te filary przemysłu nie odgrywają już wiodącej roli w gospodarce miasta. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola