29 marca br. podczas obrad XIX sesji Rady Miasta Chorzów wręczono medal "Za zasługi dla miasta Chorzowa" panu Marianowi Żurkowi, długoletniemu działaczowi Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Oddziale PTTK przy Hucie Kościuszko w latach 1954 - 1994 r. W tym samym okresie pracował w Hucie Kościuszko. W okresie pracy zawodowej zgłosił szereg projektów racjonalizatorskich potwierdzonych zaświadczeniami, które zastosowano w pracy huty. Od 1962 roku był członkiem Zarządu Zakładowego PTTK przy Hucie Kościuszko, gdzie od 1976 do 2002 roku był jego Prezesem.
Marian Żurek był organizatorem i czynnym uczestnikiem corocznych ogólnopolskich rajdów hutników i złazów Braci Hutniczej, organizowanych przez Związki zawodowe Huty. W latach 1968 - 1971 oraz 1985 - 1988 był Kierownikiem grup turystycznych na obozach wędrownych w Karkonoszach, w Tatrach Niżnych i Słowackich. Aktywnie uczestniczył w życiu Oddziału PTTK w Chorzowie, zasiadając od kilkunastu lat w składzie jego Zarządu.
Pan Marian Żurek był również zatrudniony w Oddziale PTTK na stanowisku koordynatora imprez turystycznych. Jest czynnym członkiem Komisji Turystyki Górskiej weryfikującej Górską Odznakę Turystyczną GOT.
Pan Marian Żurek posiada uprawnienia Straży Ochrony Przyrody, Organizatora Turystyki, Przewodnika Górskiej Odznaki Turystycznej na Beskidy Zachodniej. Zdobył Dużą Złotą Odznakę GOT i Turystyczną Odznakę Górskiej Odznaki Narciarskiej. Za swą pracę na rzecz Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego otrzymał wyróżnienia:
- Srebrną i Złotą Odznakę PTTK
- Złoty Krzyż Zasługi
- Złotą Odznakę Zasłużonego dla Rozwoju Województwa Katowickiego
- Złotą Odznakę Zasłużonego Związku Zawodowego Hutników.
Ministerstwo Przemysłu nadało Mu Odznakę Mistrza. Działalność społeczno - zawodowa Pana Mariana Żurka skupiała się głownie na terenie Chorzowa.
Chorzów – najstarsze demograficznie miasto wojewódzwtwa śląskiego; miasto na prawach powiatu położone na Wyżynie Śląskiej na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W przeszłości jego gospodarka związana była ściśle z przemysłem węglowym i hutniczym, obecnie - w związku z zamknięciem wielu kopalni i ograniczeniem zakresu działania hut stali, te filary przemysłu nie odgrywają już wiodącej roli w gospodarce miasta. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola