Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zapraszamy na letnie koncerty zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

2011-06-30  
Źródło artykułu: http://www.chorzow.eu, Autor zdjęć: Urząd Miasta Chorzów
 
Zapraszamy na letnie koncerty zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Zapraszamy na letnie koncerty zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny, które odbędą się na terenie województwa śląskiego. Poniżej prezentujemy program koncertów w lipcu, sierpniu i wrześniu.


foto www.zespolslask.pl

Lipiec 2011
W dniach 30-31 lipca Zespół Śląsk na terenie GOSiR-u w Koszęcinie organizuje Rodzinny Piknik Łowiecko Leśny "Cietrzewisko"

Sierpień 2011
07.08 - Czechowice Dziedzice
14.08 - Zabrze
14.08 - Łaziska

W dniach 19.08 - 21.08 Zespół Śląsk na terenie GOSiR-u w Koszęcinie organizuje "Piknik Country"

Wrzesień 2011
11.08 - Bieruń
15.09 - Lubliniec
17.09 - Katowice (Spodek) - Zlot Górnoślązaków

Trochę z historii zespołu:

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powołano decyzją Ministra Kultury i Sztuki
10 marca 1953 roku. Inauguracja działalności miała miejsce 1 lipca tego samego roku. Od kilkunastu lat, w pierwszych dniach lipca, Zespół obchodzi swoje urodziny na wielkim pikniku artystycznym pod nazwą "Święto Śląska".
Pomysłodawcą, założycielem "Śląska" i jego dyrektorem artystycznym był profesor Stanisław Hadyna - syn śląskiego nauczyciela muzyki i znanego zbieracza pieśni ludowych. Pozostając od dzieciństwa pod urokiem świata legendy i fantazji zamkniętego w pieśniach i tańcach ziemi śląskiej postanowił założyć zespół, który oddałby całe bogactwo i oryginalność śląskiego folkloru. Potrzebował do tego celu uzdolnionej i wrażliwej młodzieży. Ogłoszono przesłuchania i 120 wykonawców zostało wybranych spośród 12 000 kandydatów. Stanisław Hadyna wspominał później, że poszukiwania wymarzonych przez niego kandydatów na Zespolaków, przypominały połów pereł. Na siedzibę Zespołu przeznaczono piękny, klasycystyczny zamek w Koszęcinie.
Tańce Zespołu pełne dynamiki i piękna ułożyła do muzyki Stanisława Hadyny Elwira Kamińska, pierwszy choreograf Zespołu i jego baletmistrzyni. Jej artystyczne prace i osiągnięcia kontynuowali artyści i pedagodzy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Pierwszy oficjalny występ "Śląska" w Warszawie jesienią 1954 był ogromnym sukcesem. "Śląsk" stał się rewelacją dla całego kraju, a z czasem dla świata. W 1955 roku Zespół wyruszył na pierwsze wojaże do Czechosłowacji i Związku Radzieckiego. Od tamtej pory Zespół podziwiało kilkadziesiąt milionów widzów na kilku kontynentach m.in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Algierii, Australii, Belgii, Chinach, Danii, Egipcie, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Hong - Kongu, Izraelu, Jugosławii, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Mongolii, Meksyku, Norwegii, Rumunii, Tunezji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Watykanie i dawnym ZSRR. Przejechali miliony kilometrów wioząc ze sobą nie tylko młodzieńczą radość
i werwę, ale i tony kostiumów. Wysoki poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, czego wyrazem jest przyznany w 2002 roku Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie, nadający Zespołowi miano Ambasadora Polskiej Kultury. Klasa wykonawcza „Śląska" zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata. „Śląsk" jest wielkim ambasadorem Polski w świecie - najpiękniejszą Jej wizytówką.

Ambicją Zespołu jest prezentowanie wielowiekowego folkloru śląskiego, który mimo występowania na olbrzymim zróżnicowanym terenie - zachowuje swoiste, jemu tylko właściwe oblicze. Składają się na to charakterystyczne rytmy, zwroty, melodyczne tematy i teksty poszczególnych pieśni. Ponadto jedną z najcenniejszych wartości śląskiego folkloru jest zdolność przetwarzania wszystkiego na własny oryginalny sposób. Z czasem Zespół włączył do swojego repertuaru inne polskie pieśni i tańce oraz opracowania oper, oratoriów i muzyki sakralnej. Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się dziewiętnaści różnorodnych form artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej
i sakralnej.

"Śląsk" to niezwykła synteza muzyki, tańca i śpiewu o ludowych korzeniach. Zjawisko budzące zachwyt, podziw i szacunek wśród odbiorców na całym świecie. Od ponad pół wieku artyści prezentują najwyższy poziom umiejętności wykonawczych. Znakiem firmowym Zespołu są perfekcjonizm
i profesjonalizm. Orkiestra, chór, balet są dumą "Śląska". Wierność tradycji
w każdym słowie tekstu piosenki czy dźwięku muzyki, dbałość o szczegóły
i koloryt strojów to kolejne atuty Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Dewizą Zespołu jest odpowiedzialność za wszystko co pokazuje na scenie, tak aby ich twórczość mogła mieć walory edukacyjne, być wzorcem dla innych.
Dynamika aktywności artystycznej daje obraz instytucji dążącej do nowoczesności w działaniu. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesnego marketingu, Zespół porusza się w sferze tradycji kultury regionalnej i narodowej dając wyraz doskonałej adaptacji do wymogów współczesnego rynku muzycznego. Obecnie Zespół liczy ok. 120 artystów, tancerzy, chórzystów muzyków i pedagogów. Dba o nich 80. osobowe zaplecze.

Zbiór najważniejszych nagród z kilku ostatnich lat.:
- 2003 - Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie
- 2004 - "Orli Laur" - za krzewienie polskiej kultury za granicą
- 2005 - "Śląski Oskar" - Nagroda za promowanie Śląska w Polsce i na świecie
- 2005 - "Uskrzydlony" - Honorowa Nagroda za indywidualny wkład w dzieło rozwoju regionu w kategorii: Promocja Polski w Europie
- 2005 - Dyplom Honorowy "Fidelis Poloniae" - wyraz uznania Małopolskiego Forum Współpracy „Polonia" za wybitne zasługi w umacnianiu więzi Polonii z krajem.
- 2005 - Złota Płyta "Karolinka" oraz Złota Płyta "Święta Noc"
- 2006 - Złota Płyta "Bogurodzica"
- 2006 - "Optimus Hominum 2006" nagroda główna dla Zespołu w kategorii - "Pozainstytucjonalna działalność humanitarna" - przyznana przez Komitet Nagrody Roku za Działalność Humanitarną
- 2007 - Nagroda im. Wojciecha Korfantego
- 2007 - Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie
- 2007 - Złota Płyta - "Starzyk - piosenki górnicze"
- 2007 - Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego
- 2007 - Medal Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej
- 2007 - "Czarny Diament" nagroda Izby Przemysłowo Handlowej Rybnickiego
Okręgu Przemysłowego
- 2008 - Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej
- 2008 - Odznaka Zasłużony dla Budownictwa
- 2008 - Platynowa Płyta za album "Karolinka"
- 2008 - Nominacja do nagrody Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - TOTUS 2008, w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej
- 2009 - Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji "Ambasador Spraw Polskich"
- 2009 - "Skrzydła Merkurego" - za promocję kultury polskiej i międzynarodowej na świecie
- 2009 - "Lux ex Silesia" - nagroda Metropolity Katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia

Od kilku lat rośnie liczba realizowanych form koncertowych. Średnio,
w ciągu roku Zespół występuje na 120 koncertach w kraju i za granicą. Coraz częściej "Śląsk" występuje w swojej siedzibie, poszerzając zakres działalności programowej np. o koncerty edukacyjne towarzyszące imprezom odbywającym się w koszęcińskim pałacu. Liczba zachwyconej publiczności wzrasta z roku na rok. Coroczna impreza plenerowa "Święto Śląska", organizowana na przełomie czerwca i lipca gromadzi blisko 30. tysięczną publiczność. W swoim dorobku Zespół ma także 11 płyt wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska"- wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Cztery z nich posiadają status Złotej Płyty, "Karolinka" zdobyła także tytuł Platynowej Płyty. Na Jubileusz Zespół "Śląsk" wydał specjalny album, będący zbiorem najpiękniejszych i największych przebojów 55 - lecia - "Złote przeboje ze Złotej kolekcji".

Dbając o rozwój artystyczny, równocześnie z intensywną działalnością koncertową Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" rozpoczął działania by stać się nowoczesną instytucją kultury.
W 2005 pełną parą ruszyła działalność powołanego w 2001 roku Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Pozyskano finansowe wsparcie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR),
a pieniądze te stanowią 75% nakładów na realizacje projektu Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. W ramach projektu w siedzibie Zespołu prowadzone są intensywne prace rewitalizacyjne, które uczynią w najbliższym czasie
z koszęcińskiego pałacu nowoczesne centrum kulturalne o randze europejskiej.

Zespół "Śląsk" zyskał możliwości pełnego wykorzystania swojego potencjału merytorycznego i rozwija całą paletę działań edukacyjnych. Wciąż poszerza i doskonali bogatą działalność programową.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. Na tę markę "Śląsk" pracuje już 58 lat.

Zapraszamy na stronę internetową Zespołu: www.zespolslask.pl

 

Urząd Miasta Chorzów
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Chorzów – najstarsze demograficznie miasto wojewódzwtwa śląskiego; miasto na prawach powiatu położone na Wyżynie Śląskiej na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W przeszłości jego gospodarka związana była ściśle z przemysłem węglowym i hutniczym, obecnie - w związku z zamknięciem wielu kopalni i ograniczeniem zakresu działania hut stali, te filary przemysłu nie odgrywają już wiodącej roli w gospodarce miasta.

Główną atrakcją miasta jest Stadion Śląski - miejsce najważniejszych wydarzeń sportowych i artystycznych, oraz „ELKA” najdłuższa i jedyna w Europie nizinna kolejka linowa.

Przez Chorzów przebiega droga krajowa nr 79 Katowice–Bytom oraz autostrada A4 Kraków-Katowice-Wrocław, w niedalekiej okolicy znajduje się także lotnisko w Pyrzowicach.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola